Strona igryly.com wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • 1

Prelekcja Romowie Podlasia

Z Romami nam po drodze

Po romsku w Igryłach

W dniu 24 sierpnia 2014 roku w ramach projektu „Z Romami nam po drodze – romskie jadło i muzyka, to co w duszy nam gra” dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na boisku sportowym odbyło się spotkanie z kulturą romską zrealizowanego w ramach projektu „ Z Romami nam po drodze – romskie jadło i muzyka, to co w duszy nam gra” dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Impreza plenerowa miała na celu przybliżenie historii i kultury Romów. Podczas wykładu „Romowie Podlasia – kultura i tradycja” przeprowadzonego przez stypendystkę Marszałka Województwa Podlaskiego Panią Elżbietę Jakimik uczestnicy spotkania, mieli okazję usłyszeć historię osiedlenia Romów pod koniec  XVIII wieku w Igryłach, ponadto mogli się dowiedzieć o tradycji i obyczajach romskich. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników spotkania, którzy aktywnie włączyli się w rozmowy i dyskusje. Szczególnie wiele pytań dotyczyło Cyganów osiedlonych we wsi Igryły. Niektórzy po raz pierwszy dowiedzieli się o genezie powstania określenia ich miejscowości „wsią cygańską”. Poza tym wykład był bardzo interesujący, ponieważ zaproszona  Romni Danuta Ciwińska opowiadała o przestrzeganiu tradycji i obyczajów obowiązujących w jej grupie „Polska Roma” Prelekcji towarzyszyła plenerowa wystawa ”Romowie Podlasia - od taboru po współczesność” autorstwa prelegentki. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt zdjęć podlaskich Romów, również z naszego regionu Sokółki i Igrył. Oprawę muzyczną przygotował zespół muzyczny „Cygańskie Serca” Mimo deszczu, chłodu, dzieci i dorośli bardzo dobrze się bawili przy romskiej muzyce. Na szczęście niekorzystne warunki pogodowe nie zdołały przestraszyć sympatyków kultury romskiej.

Strona Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulturowe Igrył” powstała w ramach projektu „Z Romami nam po drodze – romskie jadło i muzyka, to co w duszy nam gra” dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich