Strona igryly.com wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • 1

2014.09.28 Szkolenie produkt lokalny

Trzecie ostatnie szkolenie odbyło się 29 września 2014 roku na boisku sportowym. Wykładowca Pan Paweł Gąsiorek omówił dalszą część wniosku i wspólnie z uczestnikami szkolenia opisywano dalsze etapy i metody przyrządzania produktu. Wolontariuszka Elżbieta Jakimik badaczka kultury romskiej na podstawie przeprowadzonych wywiadów przedstawiła historię kociołka cygańskiego. Przerwy kawowe były okazją do integracji uczestników i wymiany poglądów.  Na koniec prowadzący podsumował szkolenie.

2014.08.24 Szkolenie produkt lokalny

W dniu 24 sierpnia 2014 roku odbyło się drugie  szkolenie  z zakresu produktu lokalnego na boisku sportowym wsi Igryły. Szkolenie przeprowadził Pan Gąsiorek Paweł przedstawiciel Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i przedstawił program  szkolenia. Uczestnicy szkolenia  zapoznali się z wnioskiem o wpis na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Wykładowca szczegółowo omówił poszczególne etapy wypełniania wniosku jak: charakterystyka produktu, surowce wykorzystywane do produkcji produktu, etapy metody produkcji z szczególnym uwzględnieniem tradycyjnych technik, umiejętności i urządzeń, analiza zmian, które wpłynęły, na jakość czy wyjątkowe cechy i właściwości produktu wynikające ze stosowania tradycyjnej metody produkcji. Po części teoretycznej uczestnicy szkolenia przystąpili  do wypełniania wniosku. Okazało się, że wcale nie jest to prosty wniosek do wypełnienia i należy nad nim popracować. Na następne szkolenie zostanie przygotowany kociołek cygański w celu opisania jego koloru, walorów smakowych i zapachowych.

2014.08.10 Szkolenie produkt lokalny

W dniu 10 sierpnia 2014 roku odbyło się  szkolenie z zakresu produktu lokalnego na boisku sportowym we wsi Igryły. Szkolenie przeprowadził Pan Gąsiorek Paweł przedstawiciel Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Wykładowca zapoznał uczestników z podstawowym pojęciem  związanym z „produktem lokalnym”, i jego  praktyczne rynkowe znaczenie dla rozwoju regionu, rozwoju lokalnej turystyki i agroturystyki. Przedstawił przykłady zarejestrowanych produktów lokalnych – ze szczególnym uwzględnieniem produktów pochodzących z regionu Podlasia oraz krótka charakterystykę wybranych produktów. Następnie zapoznał z przepisami prawnymi dotyczących produktów regionalnych i tradycyjnych. W dyskusji na temat odtworzenia własnego produktu lokalnego Prezes Stowarzyszenia przedstawił  propozycję zgłoszenia do rejestracji kociołka cygańskiego. Natomiast Elżbieta Jakimik podała pod rozważenie zgłoszenia na listę produktów tradycyjnych rybę pieczoną w glinie.  W trakcie szkolenia uczestnicy bardzo żywo dyskutowali i wymieniali się opiniami na temat wymienionych produktów. Zarząd Stowarzyszenia zaproponował, żeby przez następne warsztaty kulinarne przetestować rybę pieczoną w glinie i przepis na kociołek cygański.

Strona Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulturowe Igrył” powstała w ramach projektu „Z Romami nam po drodze – romskie jadło i muzyka, to co w duszy nam gra” dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich