Strona igryly.com wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • 1

2014.09.19 Warsztaty kulinarne

Ostatnie czwarte warsztaty kulinarne odbyły się w dniu 19 września 2014 roku na prywatnej posesji Pani Lingo Barbary. Tym razem również były bardzo czasochłonne, ponieważ przygotowywano swojskie kiełbasy z całym procesem wędzenia.  Koordynator projektu z wolontariuszem przygotował specjalną stalową beczkę oraz  palenisko do drewna na wędzenie kiełbas. Młodzi uczestnicy pod okiem instruktora i starszych gospodyń przygotowały kiełbasy do wędzenia tradycyjnym dawnym sposobem.  Kółka  kiełbas założyli na kołeczek i zawiesili w beczce. Największą atrakcją było pilnowanie paleniska do wędzenia. Nieodpartą chęcią dzieciaków było zaglądanie pod kocyk na wędzące się kiełbaski. Radosnym i pełnym emocji było zbieranie kołeczków z kiełbaskami  z mini wędzarni. Kiełbasa była przepyszna. Tym razem również zaproszono rodziców naszych najmłodszych uczestników warsztatów na degustację tradycyjnej swojskiej kiełbasy i kociołka cygańskiego.

2014.09.05 warsztaty kulinarne

Warsztaty odbyły się dnia 05 września 2014 roku na posesji  Pani Renaty Rapiej – Chomutnik i  były bardzo pracowite.  Instruktorka kulinarna z starszymi uczestniczkami postanowili przyrządzić pyzy z mięsem tradycyjnym sposobem ( obieranie ręczne ziemniaków, tarkowanie, wyciskanie miąższu ziemniaczanego). Najmłodsi z przyjemnością nadziewały farszem mięsnym i lepiły pyzy. Zgodnie z tradycją romską, w kuchni taborowej w dużym kotle ugotowano pyzy. Również przyrządzono kociołek cygański i upieczono rybę w liściu chrzanu, oblepioną gliną w żarze ogniska. Na przerwie kawowej nie zabrakło cygańskiej herbaty. Jak zwykle do wspólnej biesiady i degustacji przepysznych potraw zaproszono rodziców najmłodszych uczestników warsztatów. Czas spędzony wspólnie przy stole warsztatów kulinarnych był czasem rozmów, bliskości i budowania więzi międzypokoleniowej.

2014.08.23 Warsztaty kulinarne

23 sierpnia 2014 roku  uczestnicy projektu po raz kolejny wcielili  się w rolę kucharzy. Tym razem warsztaty odbywały się na prywatnej posesji Pana Zbigniewa Iwanowskiego. Na świeżym powietrzu w ogrodzie przygotowano i pokrojono składniki do ugotowania na ognisku kociołka cygańskiego. Z dużą starannością przygotowywano produkty do kociołka, ponieważ uczestnicy szkolenia z  produktu lokalnego  postanowili, że  ta potrawa zostanie zgłoszona na listę produktów tradycyjnych do Ministerstwa Rolnictwa. Gospodynie z najmłodszymi uczestnikami warsztatów kulinarnych przygotowały ciasto drożdżowe na rogaliki. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i pasją piekli przez siebie wykonane rogaliki. Seniorka warsztatów zaproponowała dzieciom dojenie krów. Pastwisko na którym pasły się krowy było niedaleko usytuowane od miejsca warsztatów. Każde dziecko mogło spróbować swoich sił w dojeniu krów. Radość niesamowita. Atmosfera udoju wesoła i zabawna. W czasie przerwy kawowej uczestnicy projektu mogli się delektować świeżym mlekiem prosto od krowy. Na zakończenie warsztatów kulinarnych dzieci i młodzież zaprosiły swoich rodziców  do degustacji potraw przez siebie przyrządzonych.

 

2014.08.10 Warsztaty kulinarne

W dniu 10 sierpnia br. na boisku sportowym w Igryłach odbyły się  warsztaty kulinarne. Podczas zajęć instruktorka wraz z seniorkami  przekazywały dzieciom kulinarną wiedzę i umiejętności przyrządzania naszych tradycyjnych lokalnych potraw. Zostały ugotowane pierogi z mięsem, kapustą i grzybami oraz przyrządzono babciną sałatkę ziemniaczaną. Dużo radości sprawiło dzieciom pieczenie ziemniaków i ryb w żarze ogniska. Upieczone ziemniaki i ryby nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. Przy ognisku uczestnicy projektu poznali dawną cygańską kuchnię taborową. Zajęcia warsztatowe zakończone zostały wspólną biesiadą przy degustacji przygotowanych potraw.
W trakcie imprezy promowany był także zdrowy tryb życia. Z inicjatywy młodzieży wsi odbył się mecz piłki nożnej, rozegrany pomiędzy juniorami a seniorami. Wynik zaskakujący 4:2. Wygrali seniorzy. Najmłodszymi uczestnikami imprezy zajęły się wolontariuszki, przygotowując im zajęcia plastyczne. W gminie Sokółka wieś Igryły ma największy przyrost naturalny. Oprawę muzyczną spotkania przygotował zespół „Cygańskie Serca”.

Strona Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulturowe Igrył” powstała w ramach projektu „Z Romami nam po drodze – romskie jadło i muzyka, to co w duszy nam gra” dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich